Mega Trendy w budownictwie zmieniają paradygmat na rynkach całego globu, w tym także na rynku polskim. Nowe Technologie takie jak np. domy plus energetyczne są coraz częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym, w tym szczególnie jednorodzinnym. Mowa tu zarówno o nowych technologiach budowania jak modułowość, prefabrykacja czy obowiązujących warunkach technicznych dla powstających budynków np. WT 2021 ale także lub przede wszystkim o rozwiązaniach energetycznych.
W dobie szalejących cen energii oraz coraz większych problemach z elastycznością sieci elektroenergetycznych, klienci i inwestorzy duże znaczenie przywiązują do rozwiązań energetycznych i termicznych w jakie wyposażone są ich wymarzone domy.
Dom plus energetyczny to w założeniu budynek, który produkuje więcej energii niż domownicy są w stanie skonsumować na własne potrzeby. Produkcja energii odbywa się najczęściej z przydomowej dachowej lub gruntowej elektrowni fotowoltaicznej. Nadwyżka energii może być magazynowana w przydomowym magazynie energii lub w sieci. Wyprodukowaną nadwyżkę prądu oddaje się do sieci i następnie odbiera kiedy występuje takie zapotrzebowanie. Magazynowanie energii w sieci rozlicza się w cyklu rocznym a operator systemu energetycznego pobiera standardowo 0,2 kWh za każdy przesyłany 1 kWh.
Jednak dom bez rachunków to nie tylko instalacja fotowoltaiczna. Przede wszystkim konstrukcja takiego budynku musi spełniać standardy niskiego rocznego zużycia energii na metr kwadratowy. Obecnie w standardzie WT2021 jest to 70 kWh/m2 jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby to zużycie energii jeszcze obniżyć poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. Energooszczędne warunki techniczne budynków idą w parze z wyborem ekologicznych materiałów.
Budynek plus energetyczny wykorzystuje m.in technologię prefabrykacji drewnianej zarówno szkieletu budynku jak i całych jego części takich jak ściany i dach. Kluczowa tutaj jest ciepła płyta fundamentowa wraz z dodatkową izolacją od gruntu i nierzadko ogrzewaniem. Skutkiem tego rozwiązania jest dużo lepszy standard cieplny budynku.
Komponentami budynku są:
– pompa ciepła lub bufor ciepła
– magazyn energii
– system rekuperacji z odzyskiem ciepła
Plus energetyczne budownictwo to coś więcej niż moda lub trend. To przede wszystkim inwestycja w przyszłość planety i w bezpieczeństwo swojej rodziny. Dom plus energetyczny to nie tylko budynek, to ekosystem komponentów technologicznych które odpowiadają za produkcję, zarządzanie i magazynowanie energii. Instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii, ładowarka do samochodu czy pompa ciepła to tylko niektóre z nieodłącznych komponentów domów plus energetycznych Energiale.
Budownictwo plus energetyczne daje również, szczególne szanse na rozwój elektromobilności. To użytkownicy aut elektrycznych oraz hybryd plug-in są naturalną grupą klientów dla domów plus energetycznych. Nadwyżka energii produkowana przez dom plus energetyczny może posłużyć do zasilania auta elektrycznego lub hybrydy plug-in i pokrywać zużycie prądu pojazdu wystarczające nawet na kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów rocznie! Można więc stwierdzić, że elektromobilność to naturalny komponent budynków plus energetycznych.
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez producenta jednego z najpopularniejszych aut elektrycznych – Nissana Leaf, samochody elektryczne przejeżdżają średnio około 14 200 km rocznie i są to, co zaskakujące odległości większe niż te przejeżdżane przez użytkowników aut spalinowych którzy rocznie pokonują około 13 600 km. O szczegółach można przeczytać poniżej.
Takie ENERGIALne rozwiązania stosujemy w naszych plus energetycznych domach Garda, Como i Comforto oraz na naszych inwestycjach. Nadwyżka energii elektrycznej, którą produkuje ekosystem Energiale od samego początku, może zasilić Twoje auto elektryczne nawet na 15 000 kilometrów rocznie.
Prąd w ekosystemie Energiale produkuje fotowoltaiczna instalacja dachowa, gruntowa lub instalacja na domowej wiacie parkingowej. Następnie trafia on do EnergialeBox.
EnergialeBox to modułowa, skalowalna konstrukcja umożliwiająca elastyczne dobranie optymalnych komponentów do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła i dowolnego wykorzystania do zasilania pojedynczych domów, osiedli mieszkaniowych, hoteli oraz małych i średnich firm.
POLITYKA PRYWATNOŚĆI | POLITYKA RODO | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
POLITYKA PRYWATNOŚĆI | REGULAMIN SKLEPU | WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE