Domy plus energetyczne

Kup, zamieszkaj i płać za energię tyle co za kawę

Mega Trendy w budownictwie zmieniają paradygmat na rynkach całego globu, w tym także na rynku polskim. Nowe Technologie takie jak np. domy plus energetyczne są coraz częściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym, w tym szczególnie jednorodzinnym. Mowa tu zarówno o nowych technologiach budowania jak modułowość, prefabrykacja czy obowiązujących warunkach technicznych dla powstających budynków np. WT 2021 ale także lub przede wszystkim o rozwiązaniach energetycznych.

W dobie szalejących cen energii oraz coraz większych problemach z elastycznością sieci elektroenergetycznych, klienci i inwestorzy duże znaczenie przywiązują do rozwiązań energetycznych i termicznych w jakie wyposażone są ich wymarzone domy.

Niebawem domy plus energetyczne będą naturalnym standardem i oczywistym wyborem.
Ale czym one tak właściwie są ?

Dom plus energetyczny to w założeniu budynek, który produkuje więcej energii niż domownicy są w stanie skonsumować na własne potrzeby. Produkcja energii odbywa się najczęściej z przydomowej dachowej lub gruntowej elektrowni fotowoltaicznej. Nadwyżka energii może być magazynowana w przydomowym magazynie energii lub w sieci. Wyprodukowaną nadwyżkę prądu oddaje się do sieci i następnie odbiera kiedy występuje takie zapotrzebowanie. Magazynowanie energii w sieci rozlicza się w cyklu rocznym a operator systemu energetycznego pobiera standardowo 0,2 kWh za każdy przesyłany 1 kWh.

Jednak dom bez rachunków to nie tylko instalacja fotowoltaiczna. Przede wszystkim konstrukcja takiego budynku musi spełniać standardy niskiego rocznego zużycia energii na metr kwadratowy. Obecnie w standardzie WT2021 jest to 70 kWh/m2 jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby to zużycie energii jeszcze obniżyć poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii. Energooszczędne warunki techniczne budynków idą w parze z wyborem ekologicznych materiałów.

Budynek plus energetyczny wykorzystuje m.in technologię prefabrykacji drewnianej zarówno szkieletu budynku jak i całych jego części takich jak ściany i dach. Kluczowa tutaj jest ciepła płyta fundamentowa wraz z dodatkową izolacją od gruntu i nierzadko ogrzewaniem. Skutkiem tego rozwiązania jest dużo lepszy standard cieplny budynku.

Komponentami budynku są:
pompa ciepła lub bufor ciepła
– magazyn energii
– system rekuperacji z odzyskiem ciepła

Plus energetyczne domy i ich komponenty

Plus energetyczne budownictwo to coś więcej niż moda lub trend. To przede wszystkim inwestycja w przyszłość planety i w bezpieczeństwo swojej rodziny. Dom plus energetyczny to nie tylko budynek, to ekosystem komponentów technologicznych które odpowiadają za produkcję, zarządzanie i magazynowanie energii. Instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii, ładowarka do samochodu czy pompa ciepła to tylko niektóre z nieodłącznych komponentów domów plus energetycznych Energiale.

INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA
ŁADOWARKA DO SAMOCHODU
MAGAZYN ENERGII
SMART HOME
POMPA CIEPŁA
REKUPERACJA

Nadwyżka energii wytworzona przez budynek plus energetyczny może posłużyć także
do zasilania auta elektrycznego lub hybrydy plug-in.

Budownictwo plus energetyczne daje również, szczególne szanse na rozwój elektromobilności. To użytkownicy aut elektrycznych oraz hybryd plug-in są naturalną grupą klientów dla domów plus energetycznych. Nadwyżka energii produkowana przez dom plus energetyczny może posłużyć do zasilania auta elektrycznego lub hybrydy plug-in i pokrywać zużycie prądu pojazdu wystarczające nawet na kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów rocznie! Można więc stwierdzić, że elektromobilność to naturalny komponent budynków plus energetycznych.

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez producenta jednego z najpopularniejszych aut elektrycznych – Nissana Leaf, samochody elektryczne przejeżdżają średnio około 14 200 km rocznie i są to, co zaskakujące odległości większe niż te przejeżdżane przez użytkowników aut spalinowych którzy rocznie pokonują około 13 600 km. O szczegółach można przeczytać poniżej.

Przełomowe technologie i rozwiązania Energiale

Takie ENERGIALne rozwiązania stosujemy  w naszych plus energetycznych domach Garda, Como i Comforto oraz na naszych inwestycjach. Nadwyżka energii elektrycznej, którą produkuje ekosystem Energiale od samego początku, może zasilić Twoje auto elektryczne nawet na 15 000 kilometrów rocznie.
Prąd w ekosystemie Energiale produkuje fotowoltaiczna instalacja dachowa, gruntowa lub instalacja na domowej wiacie parkingowej. Następnie trafia on do EnergialeBox.

EnergialeBox to modułowa, skalowalna konstrukcja umożliwiająca elastyczne dobranie optymalnych komponentów do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła i dowolnego wykorzystania do zasilania pojedynczych domów, osiedli mieszkaniowych, hoteli oraz małych i średnich firm.

Domy Plus Energetyczne